RAPORT Z REALIZACJI PROJEKTU "Badacze i badaczki na granicy - Działania interwencyjne."
W ramach projektu przygotowano 3 webinaria, 3 podcasty oraz 20 tekstów popularnonaukowych dotyczących mniej znanych aspektów pogranicza i kryzysu humanitarnego.
WEBINARY
I. Zapraszamy do obejrzenia webinarium z dr Magdaleną Perkowską (UwB) oraz Mateuszem Krępą (BBnG, SDNS UW), które dotyczy strefy bezpieczeństwa i tego, co to oznacza dla różnych aktorów działających na granicy Polski i Białorusi. Webinarium jest zrealizowane przez partnera w projekcie Badacze i Badaczki na granicy. Działania interwencyjne - Fundację na Rzecz Kultury "Walizka". Prowadząca: Joanna Sarnecka. [OBEJRZYJ]
II. W naszym kolejnym webinarium spotykamy się z Maciejem Diduszko (aktywistą związanym z Grupą Granica) oraz z Mateuszem Krępą (SDNS UW) w rozmowie dotyczącej obecności organizacji pozarządowych na granic. Czym są NGOsy, jakie jest ich zróżnicowanie, jakie są ich strategię, co decyduje o ich efektywności? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z naszymi gośćmi. Rozmowę prowadzi Joanna Sarnecka, z ramienia organizacji partnerskiej Fundację na Rzecz Kultury "Walizka". [OBEJRZYJ]
III. Rozmowa z wice-rzeczniczką praw obywatelskich, dr Hanną Machińską o wątpliwych prawnie praktykach służb i instytucji publicznych wobec osób przybywających do Polski przez granicę polsko-białoruską. [OBEJRZYJ]
PODCASTY
24.11.2022: Pushbacki na granicy polsko-białoruskiej
Kolejny odcinek podcastów naszej sieci dotyczy problematyki pushbacków. Jest to strategia państwa realizowana na granicy, polegająca na siłowym odsyłaniu osób migrujących do państwa, z którego przedostali się przez granicę, bez dania im możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową oraz bez uwzględnienia ich indywidualnej sytuacji. W konsekwencji praktyka ta często prowadzi do narażenia życia i zdrowia osób uchodźczych. W rozmowie analizowana jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, ale również zaprezentowany jest kontekst stosowania tych praktyk na innych granicach UE.
Rozmówczyni: Marta Górczyńska, prawniczka zajmująca się ochroną praw człowieka, specjalistka w zakresie ochrony praw uchodźców, migrantów i ofiar handlu ludźmi, działaczka związaną m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, doktorantka UW. Autorka podcastu: dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, socjolożka z Fundacji SocLab - partnera projektu Badacze i Badaczki na granicy. Działania interwencyjne . [POSŁUCHAJ]
6.11.2022: Strzeżone Ośrodki dla Cudzoziemców w Polsce
W podcaście rozmawiamy o sytuacji w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców w Polsce. Ze sprawozdań Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że sytuacja w tych instytucjach jest bardzo trudna. Zwraca się szczególną uwagę na umieszczanie osób, w tym całych rodzin z dziećmi, w zamknięciu bez wyraźnego powodu, trudne warunki lokalowe czy łamanie prawa do informacji. Gościniami podkastu są: Katarzyna Potoniec ze stowarzyszenia Egala oraz Joanna Sarnecka z Fundacji na Rzecz Kultury "Walizka", które na co dzień zajmują się wsparciem dla cudzoziemców w SOCach.
Podcast zrealizowany przez partnera w projekcie Badacze i Badaczki na granicy. Działania interwencyjne - Fundację SocLab. Prowadząca: dr Katarzyna Sztop-Rutkowska. [POSŁUCHAJ]
25.10.2022: Społeczna percepcja sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Zapraszamy do odsłuchania rozmowy z dr Robertem Staniszewskim z Katedry Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Gość podcastu od 2021 roku prowadzi cykl badań pt. „Społeczna percepcja migrantów, uchodźców z Ukrainy oraz działań podejmowanych przez rząd”. W czasie rozmowy poruszane są zarówno kwestie postrzegania kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy, jak również temat stosunku do uchodźców z Ukrainy.
Podcast zrealizowany przez partnera w projekcie Badacze i Badaczki na granicy. Działania interwencyjne - Fundację SocLab. Prowadząca: dr Katarzyna Sztop-Rutkowska. [POSŁUCHAJ]
PUBLIKACJE
Artem Graban "W jaki sposób pojęcie „wojny hybrydowej” wykorzystywane jest przeciwko osobom uchodźczym?"
Marta Pietrusińska "Od uchodźców do nielegalnych migrantów – dyskurs wokół ludzi na granicy"
Agnieszka Garbolińska "Rodzaje ośrodków dla osób w procedurze uchodźczej w Polsce."
Agnieszka Garbolińska "Etyka badań w ośrodkach dla osób w procedurze uchodźczej"
Alicja Palęcka "Freezing face emoji.O komunikacji i autoprezentacji granicznej"
Joanna Sarnecka "Muzeum cierpienia". Artykuł przygotowany przez partnera projektu Fundację na Rzecz Kultury "Walizka" .
Izabela Wagner "Migrant/migrantka czy uchodźczyni/uchodźca? O procesie przejęcia terminologicznego"
Izabela Wagner "Czego uczy nas historia? O uchodźcach i „migrantach” w perspektywie długiego trwania (longue-duree)"
Maciej Grześkowiak "Praworządność wybiórcza: Wspólny Europejski System Azylowy w obliczu kryzysu"
Joanna Sarnecka "Las patrzy na mnie ludzkimi oczami". Artykuł przygotowany przez partnera projektu Fundację na Rzecz Kultury "Walizka" .
Ada Tymińska „Soczewka dziecięco-centryczna”? Małoletni bez opieki na granicy polsko-białoruskiej
Katarzyna Potoniec „Podlasie jako miejsce tranzytowe"
Katarzyna Winiarska „Odczytywanie śladów. Historia Diego”
Katarzyna Czarnota "Tam, gdzie oko kamery i świadków nie sięga. Potencjał metod i technik forensycznych w dokumentowaniu przemocy na granicach Unii Europejskiej"
Mateusz Krępa Od redakcji: O odpowiedzialności za władzę nad narracją osób migrujących
Krzysztof Traba i Yacine Kallouche Z Bagdadu do Niemiec. Relacja z przekroczenia granicy białorusko-polskiej. Publikacja przygotowana przez partnera w projekcie Badacze i Badaczki na granicy. Działania interwencyjne - Fundację na Rzecz Kultury "Walizka".
Krzysztof Traba Czy Europa jest tego warta? Rozmowa o migracji z Iraku. Publikacja przygotowana przez partnera w projekcie Badacze i Badaczki na granicy. Działania interwencyjne - Fundację na Rzecz Kultury "Walizka".
Joanna Sarnecka Osoby LGBTQ+ na granicach. Publikacja przygotowana przez partnera w projekcie Badacze i Badaczki na granicy. Działania interwencyjne - Fundację na Rzecz Kultury "Walizka".